Нові підходи лікування туберкульозу, орієнтоване на пацієнта


...Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Туберкульоз – соціально-небезпечне захворювання, яке залишається однією з десяти провідних причин смерті у світі. В останні роки в Україні рівень захворюваності на туберкульоз зменшується, але зростає кількість хворих на форми туберкульозу, стійкі до існуючих протитуберкульозних препаратів.

З метою публічного обговорення важливості залучення органів державної влади, які не відносяться до медичної сфери, до заходів боротьби з туберкульозом, шляхом внесення відповідних змін у виконувані ними обласні цільові соціальні програми, сьогодні, 28 листопада, в конференц-залі готелю «Фрегат» відбулося засідання за «круглим столом» на тему: «Пацієнт-орієнтованій моделі лікування туберкульозу – належне бюджетне забезпечення в Херсонській області». Захід організований БО «Українці проти туберкульозу».

Участь у «круглому столі» взяли представники департаментів, управлінь та служб облдержадміністрації, інших регіональних органів влади, медичних закладів та громадських організацій Херсонщини.

Так, за словами голови Правління БО «Фундація «Громадський рух «Українці проти туберкульозу», керівника проекту Віталія Руденка, Херсонщина – це одна із областей України, де проводяться належні заходи стосовно соціального захисту, збереження здоров’я та життя громадян області».

Він також повідомив, що виявлення туберкульозу в Україні відбувається переважно за зверненням громадян, тобто пасивно, тож, за оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), в Україні щороку своєчасно не виявляється близько 30% випадків захворювання на туберкульоз.

Учасниками було акцентовано увагу, що для забезпечення ефективності системи надання населенню протитуберкульозної допомоги необхідна відповідальна державна політика, яка ґрунтується на політичній підтримці, політичній волі, мобілізації наявних фінансових, матеріальних та людських ресурсів, інформованості населення та дисциплінованості і відповідальності всіх учасників процесу.

Крім того, було відзначено, що державна політика у сфері протидії захворюванню на туберкульоз – це комплекс політичних, законодавчих, управлінських, економічних, соціальних, медичних, санітарних, комунікативних, освітніх та інших заходів, що здійснюються певними уповноваженими на це державними органами чи їх представниками, спрямованих на захист населення України від туберкульозу, забезпечення ефективного державного контролю епідемічної ситуації, скорочення рівня захворюваності, поширеності та смертності від цієї особливо небезпечної інфекційної хвороби, подолання соціально-економічних та медичних чинників і наслідків епідемії туберкульозу в Україні.

Присутні також обговорили, що для досягнення успішності у боротьбі із туберкульозом в Україні потрібно забезпечити дотримання одного з основних принципів профілактики інфекційних хвороб, визначених у ст. 10 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», а саме «комплексність проведення профілактичних,  протиепідемічних, соціальних і освітніх заходів, обов’язковість їх фінансування». Тому ефективне державне управління у сфері соціально небезпечних хвороб має ґрунтуватись на розвиткові горизонтальних зв’язків між різними органами державної влади і представниками громадянського суспільства.

Наприкінці обговорення учасники «круглого столу» дійшли висновку, що проведення подібної реформи державної політики у сфері протидії захворюванню на туберкульоз дозволить інтегрувати і поєднати ефективне державне управління в існуючу систему медичних та медико-соціальних заходів із протидії туберкульозу на основі ефективних міжнародних стратегій, їх розвитку та вдосконалення.

Leave a comment